Podział produktów spożywczych na grupy prezi

Pobierz

Podział żywności na 12 grup Produkty zbożowe Mleko i przetwory mleczne Mięso, wędliny, ryby i podroby Jaja Masło i śmietana Inne tłuszcze Ziemniaki Warzywa i owoce bogate w witaminę C Warzywa i owoce bogate w karoten Inne warzywa i owoce Suche nasiona strączkowe Cukier i słodycze.GRUPY PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH Podział żywności na 12 grup: 1.Produkty zbożowe 2.Mleko i przetwory mleczne 3.Mięso, wędliny, ryby i podroby 4.Jaja 5.Masło i śmietana 6.Inne tłuszcze 7.Ziemniaki 8.Warzywa i owoce bogate w witaminę C 9.Warzywa i owoce bogate w karoten 10.Inne warzywaO grupach produktów spożywczych Czyli 12 kawałków dziwnej pizzy Przygotowały Karina Musioł Anna Maciejczyk Energia i składniki odżywcze.. Porównanie własnego jadłospisu z piramidą.. Ułatwić on może dalsze planowanie żywienia.. Oznacza to unikanie rafinowanych produktów spożywczych, w tym białego chleba .Należy zwrócić szczególną uwagę na udział produktów z różnych grup tj. produktów zbożowych, mlecznych, owoców i warzyw oraz produktów mięsnych.. Jedynie pożywienie urozmaicone pod względem produktow może dostarczyc organizmowi koniecznych składników odżywczych.. Zwrócenie uwagi na kształt.. Najczęściej stosowanym podziałem produktów spożywczych jest podział naprzemysł spożywczy, przemysł drzewno-papierniczy.. Ponadto zawierają sporą ilość cholesterolu (60-70mg/100g, a wątroba aż 200 mg/100 g)..

podział produktów spożywczych na grupy.

Podział produktów spożywczych na nabiał, mięso, produkty zbożowe, słodycze i warzywa i owoce.. Ich ilość i jakość jest różna w zależności od rodzaju produktu.. Węglowodany w organizmie człowieka są magazynowane w niewielkich ilościach, tj. 350-450 g. Zapas ten wystarcza na 12 godzin przy zapotrzebowaniu energetycznym 2800 kcal.. Najczęściej stosowany podział żywności obejmuje 12 grup artykułów spożywczych: produkty zbożowe, mleko i przetwory (bez masła), jaja, mięso i ryby, masło, śmietana, Pod kątem szybkości schnięcia, oleje można podzielić na trzy grupy produktów.. NA podstawie parametru schnięcia, wyznacza się też często ważność oleju - w zależności od tego do .Aby ułatwić sobie planowanie jadłospisu opisywanej diety dla alergika warto podzielić produkty spożywcze na grupy: zbóż, warzyw, owoców, mięsa i ryb.Menu jednodniowe powinno obejmować konsumpcje produktów z jednej lub niekiedy kilku rodzin botanicznych i jednej klasy zoologicznej.Jak opisuje Eatwell Guide, ta grupa obejmuje żywność, taką jak chleb, makaron, ziemniaki, ryż i zboża..

10.Podział olejów spożywczych.

Im więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych dany olej zawiera, tym szybciej schnie w kontakcie z powietrzem.. Łatwo to zrealizować szczególnie w porze wiosenno-letniej.answer choices.. Zazwyczaj stosuje się podzialy bardziej szczegółowe.. Projekt "Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie "Grupy Żywności - Klasyfikacja surowców i przetworów żywnościowych na podstawie podobieństwa składu i wartości odżywczej.. Kryteriami podziału są: · pochodzenie produktów - zwierzęce (mleko, mięso, sery, twarogi), roślinne (warzywa,W produktach spożywczych występują różnorodne składniki odżywcze.. Instytut Żywności i Żywienia przy planowaniu żywienia chorych leczonych w szpita-lach zaleca (od 2001 roku) podział produktów spożywczych na 6 grup.. Nawiązanie do egipskiej piramidy.. Dla lepszego poglądu i orientacji postanowiono je podzielić na dwanaście grup.. Zbyt duża ilość może obniżyć walory smakowe i zapachowe potrawyb) Zamrażalnictwo żywności.. Zastosowanie produktów z każdej grupy przy układaniu posiłków ułatwia racjonalne żywienie.. [I. Duda, 1995, s. 59]: Ziarna zbóż: pszenicy, kukurydzy, ryżu, jęczmienia .Produktów wchodzących w skład tej grupy — ze względu na zawartość cennego wapnia — nie można zastąpić innymi produktami..

Edit.Prostszym jest podział produktów spożywczych na 5 grup.

Układanie własnej piramidy.. Zamrażanie polega na szybkim schłodzeniu produktu do temperatury -20°C do -40°C (ale zwykle nie poniżej -30°C i rzadko dochodzącej do -40°C) i utrzymaniu jej poniżej - 18°C w czasie całego okresu przechowywania produktów w chłodni.. Kryteria tej klasyfikacji to przede wszystkim źródło pochodzenia surowców, z których powstał dany produkt, a także jego wartość odżywcza.. zupa krupnik, gulasz z kaszą pęczak, sałatka z buraków, kompot wiśniowy.. Przewodnik mówi również, aby "wybierać wersje pełnoziarniste lub bogatsze w błonnik z mniejszą ilością dodatku tłuszczu, soli i cukru".. Dobra przemysłowe - po zakupie są w dalszym ciągu przetwarzane, aby powstały z nich inne dobra, .Produkty spożywcze to pojęcie bardzo szerokie, a tym samym bardzo ogólne.. ZamrażaniePodział produktów Ze względu na rodzaj użytkowania przez odbiorcę: Dobra konsumpcyjne - celem nabycia jest ich konsumpcja, dobra te można przetwarzać, ale nie sprzedaje się ich.. Jak więc widzimy, podział ten jest dość skomplikowany, dlatego też bardzo trudno znaleźć jest jedną właściwą klasyfikację odnośnie grup oraz gałęzi przemysłu.Charakterystyke zywieniowa produktow spożywczych ulatwia ich podzial na grupy.. Zapoznanie uczniów z piramidą zdrowego żywienia (plakat).. Występuje w postaci glikogenu w wątrobie, w mięśniach, nerkach, w niewielkich ilościach (20 g) w surowicy krwi.Przyprawy, które stosuje się w sztuce kulinarnej można podzielić na 4 grupy: • Przyprawy egzotyczne -części roślin uprawianych w krajach ciepłych itropikalnych, charakteryzują się mocnym, ostrym smakiem i silnym aromatem..

Istnieje podział na 6, 9 lub 12 grup.

Zaleca się, aby każdy z posiłków w ciągu dnia zawierał co najmniej jeden produkt z każdej grupy.. Wskazane jest natomiast zastępowanie nimi (mlekiem lub .jego przetworami) surowców spożywczych białkowych, np. mięsa.. Nauczyciel wiesza na tablicy ilustracje różnych produktów a dzieci podchodzą i grupują je na: nabiał, tłuszcze, mączne,mięso.. zupa kalafiorowa, pulpety w sosie śmietanowym, surówka z selera, ziemniaki z wody, kompot gruszkowy.Zwrócenie uwagi na znaczenie produktów mlecznych, owoców i warzyw w naszym jedzeniu.. Ponadto nie należy zapominać o płynach, a przede wszystkim o wodzie, której podaż powinna wynosić co najmniej 1,5-2 litrów dziennie.zobacz galerię.. Charakterystyke zywieniowa produktow spożywczych ulatwia ich podzial na grupy.Kryteria podziału i podział produktów spożywczych na grupy: W celu ułatwienia racjonalnego planowania posiłków opracowano klasyfikacje produktów spożywczych na grupy, zawierające odpowiednio: 12, 9, 7 i 6 pozycji.. aleksandraszczygielek1_59517.. By skomponowac je odpowiednio, trzeba poznac wartości odzywcze rozncyh rodzajow żywności.. W jednej grupie znajduja się produkty spożywcze o zbliżonym skladzie jakościowym (zawieraja podobne składniki odzywcze .proponowanymi podziałami produktów spożywczych jest podział na 6, 7 lub 9 grup.. Aby ułatwić sobie dobór produktów i zaznajomienie się z ich wartością, należy je podzielić na grupy, łącząc w jednej grupie produkty najbardziej do siebie podobne ze względu na ten składnik, który jest dla nich najbardziej charakterystyczny.Na potrzeby racjonalnego żywienia, wszystkie artykuły żywnościowe klasyfikuje się w grupy o zbliżonej wartości odżywczej.. Ziemniaki najlepiej przechowywać w skrzyniach, by miały przepływ powietrza, a jeżeli są składowane luźnoNajczęściej stosowanym podziałem produktów spożywczych jest podział na.. Wartość odżywcza produktów spożywczych jest mierzona ilością energii, która powstaje w organizmie z ich spalania, jak i zawartością składnikówPodzial produktow spożywczych na grupy .. zupa pieczarkowa, pulpety w sosie pomidorowym, ziemniaki puree, mizeria ze śmietaną, kompot gruszkowy.. Najbardziej ogolnym jest podzial na produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.. Obejrzenie filmu pt. ,,Zachowaj równowagę"..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt