Opis wędrówki odyseusza

Pobierz

Odyseusz żeglował po Morzu Sycylijskim, aż jego statki przybiły do ziemi.. Motyw wędrówki nie jest jedynie domeną literatury.Odyseja jest opowieścią o dziejach Odyseusza, króla wyspy Itaki.Poradził on Achajom, aby upozorowali odwrót spod Troi, a pod murami miasta pozostawili drewnianego konia z ukrytymi z środku wojownikami.Trojanie, nieświadomi niebezpieczeństwa, wciągnęli konia do miasta.Pod osłoną nocy greccy wojownicy opuścili drewnianą konstrukcję i otworzyli swoim towarzyszom bramy miasta.Troja .Homo viator to topos, którego nazwa zaciągnięta jest z języka łacińskiego i oznacza podróżnego, pielgrzyma.. Odyseusz wziął 12.Etapy wędrówki Odyseusza - kraj Lotofagów - uwięzienie w jaskini Polifema - pobyt na wyspie króla wiatrów, Eola - ponowne zbłądzenie na skutek nieposłuszeństwa towarzyszy - na wyspie Lajstrygonów - ludożerców - pobyt na wyspie Kirke - w krainie Kimeryjczyków (zejście przez Odysa do krainy zmarłych) - na wyspie Syren - przeprawa przesmykiem między Skyllą i Charybdą - na .Etapy wędrówki Odyseusza - kraj Lotofagów - uwięzienie w jaskini Polifema - pobyt na wyspie króla wiatrów, Eola - ponowne zbłądzenie na skutek nieposłuszeństwa towarzyszy - na wyspie Lajstrygonów - ludożerców - pobyt na wyspie Kirke - w krainie Kimeryjczyków (zejście przez Odysa do krainy zmarłych) - na wyspie Syren - przeprawa .Tułaczka Odyseusza..

Plan wędrówki Odyseusza?

Boska wybawicielka obiecywała mu nieśmiertelność i wieczną młodość, prosiła żeby, został jej mężem.. Spotkanie Nauzykai z Odyseuszem i prośba bohatera o pomoc.. Ów ziemię zamieszkiwały cyklopy i olbrzymy.. podróż Odyseusza Odyseusz król Itaki Odys Tułaczka Odyseusza Mit o Odyseuszu klątwa Posejdona Wędrówka Odyseusza.. Gdy Helena Trojańska została porwana i .Opisy GG (10776) Programowanie (16034) Programowanie Webowe (3297) Programy Komputerowe (115805) Sieci Komputerowe (10818) Smartfony i Tablety (51714) .. Przybycie Odyseusza wiedzionego przez Atenę do pałacu Alkinoosa.. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, treść utworu, szczegółowe omówienie najważniejszych postaci, a także głównych motywów literackich pojawiających się w utworze.. Autorzy przywołują złoty wiek mitycznej Grecji, przekształcając niełatwy epicki poemat, Homerową Odyseję, w fascynującą gawędę o tułaczce po ziemskim- nieziemskim .Penelopa - żona Odyseusza, mądra i wierna; jej obraz utrwalił się w kulturze jako wzór małżeńskiej wierności.. Opis bajkowego pałacu i czarodziejskiego ogrodu.Opis przygody Odyseusza Odyseja..

W ósmym roku miłosnej niewoli przybył posłaniec bogów Hermes.Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: opis wędrówki OdyseuszaStreszczenie lektury "Odyseja" Homera.

Jego ojciec Laertes był synem Arkejsjosa (Arkizjosa), potomka (a według mniej popularnych wersji mitu nawet syna) Zeusa.Natomiast matka Odyseusza, Antyklea, była córką znanego oszusta Autolykosa, syna Hermesa.. Dotarcie do kraju Lotafagów: a) czarodziejskie lotosy, b) bunt towarzyszy Odyseusza; 4.Sytuacje i przeżycia Odyseusza: Odys żegluje po spokojnym morzu - spokój, beztroska, szczęście, radość Posejdon zsyła na Odysa burzę - lęk, bojaźń, strach, żal Tratwa odysa rozpada się - strach, rozpacz, otępienie, poczucie beznadziejności, bezradność, rezygnacja, gorycz Odys walczy o.Całe wypracowanie → Kraina Lotofagów a) przygoda z lotosem, 4.. Pieśń VI.. Główni bohaterowie to Odyseusz i jego przyjaciele, w utworze występuje również rodzina Odysa i różne stworzenia, bogowie oraz boginie, np.: cyklopi, król wiatrów, czarodziejka Kirke, syreny, potwory morskie: Scylla i Charybda, nimfa Kalipso.Mit o Odyseuszu - streszczenie.. Sprawdzone hasła: Reinterpretacja mitu o Itace.. Podobnie jak w przypadku większości greckich królów, ród Odyseusza także wywodził się od bogów.. Jego powrót na Itakę wywołał ponownie gniew Posejdona, tym razem skierowany przeciw Feakom, którzy pomogli Odyseuszowi.. O jego dziesięcioletniej tułaczce opowiadają mity, lecz najpiękniej przedstawił ją .1..

Homo viator to topos, który często się pojawia w literaturze, a doskonałym przykładem, w którym ów motyw został wdrożony, jest "Odyseja" Homera.Dokładny plan wydarzeń wędrówki Odyseusza.

Opuszczenie Troi; 2.. W obydwu homeryckich eposach podkreśla się szczególnie niezwykłą przenikliwość i spryt Odyseusza.Pochodzenie.. Wojna trojańska.. Przedstawienie bohaterów.. Pieśń VII.. Autor przestawił w dziele dziesięcioletnią tułaczkę bohatera, któremu gniew bogów uniemożliwiał rychły powrót do ojczyzny.. Okradzenie Ismaros - miasta: a) atak, b) powrót na brzeg, c) zemsta Kokonów; 3.. Joyce nawiązuje wprawdzie do tradycji kultury europejskiej, lecz jest to dosyć niezobowiązujące.. Po opuszczeniu Troi gwałtowna wichura rozdzieliła floty Agamemnona i Odyseusza, kierujące się w stronę Itaki.. Na tej ziemi wypasły się niezliczone stada kóz i owiec.. Autor przestawił w dziele dziesięcioletnią tułaczkę bohatera, któremu gniew bogów uniemożliwiał rychły powrót do ojczyzny.Okręt Odyseusza przybył następnie na wyspę, na której mieszkała dobra czarodziejka Kirke.. Cyklopi a) wyprawa w głąb wyspy i do jaskini jednego z Cyklopów, b) pożarcie kilku ludzi przez Polifema, c) upicie i wyłupienie oka olbrzymowi, d) ucieczka pod baranami, e) wyjawienie imienia Odyseusza, f) klątwa, 5.Na tym skończyły się wędrówki Odyseusza..

Sprawdź, co wydarzyło się podczas niemal 10-letniej wędrówki Odysa.Wędrówka Odyseusza "Odyseja" Homera opowiada o losach króla Itaki, Odyseusza, jednego z greckich wodzów, biorących udział w oblężeniu i zniszczeniu Troi.

Grabież miasta Ismaros a) atak i pozostanie na brzegu, b) zemsta Kikonów z głębi kraju 3.. Przeczytaj albo posłuchaj.Wylądowanie Odyseusza na Scherii, wyspie Feaków.. Grupa dziewcząt z królewską córką Nauzykaą nad brzegiem morza.. Telemach - syn Odyseusza, mądry młodzieniec, który choć nie może pamiętać ojca, to jednak nie wierzy w jego śmierć i wyrusza go szukać.. Treść została zweryfikowana i sprawdzona.Poznajemy Odyseusza jako młodego, przystojnego mężczyznę.. Gdy odjeżdżał, Kirke wyjawiła mu, że z woli bogów musi udać się .Trasa tułaczki OdysaNależy jednak podkreślić, że jest to raczej luźne odniesienie do wędrówki Odyseusza, będącej metaforą ludzkiej egzystencji, ludzkich dążeń i pragnień.. Czas czytania: 1 minuta.. Charakterystyka wewnętrzna.. On ciągle siedział nad brzegiem i patrzył w stronę rodzinnej Itaki.. Dodatkowo, specjalnie dla Was, udostępniamy udostępniamy opracowania przykładowych tematów esejów i rozprawek.Opis Historia Odyseusza, choć znana, wyda nam się nową, czarowną opowieścią o świecie ludzi, bogów, potworów i o intrygujących czasach starożytnej Grecji.. "Odyseja" Homera opowiada o losach króla Itaki, Odyseusza, jednego z greckich wodzów, biorących udział w oblężeniu i zniszczeniu Troi.. Wypłynięcie z Troi, 2.. 2010-10-27 22:32:47; Załóż nowy klub Najnowsze bez odpowiedzi.. Miał długie, kręcone włosy oraz charakterystyczne znamię na nodze stanowiące po powrocie jego znak rozpoznawczy.. Niedługo wrócił do zdrowia.. Mimo, że na początku zamieniła towarzyszy Odyseusza w świnie, to później naszemu bohaterowi tak spodobało się jej miłe towarzystwo, że został u niej jeszcze cały rok.. Poznaj najważniejsze wydarzenia, głównych bohaterów, archetyp wiernej żony oraz cechy eposu.. Jak nauczyć się wymawiać w hiszpańskim -ci, -ce, .Poiła nektarem Odyseusza i karmiła ambrozią.. Najpotężniejszym wśród nich był POLIFEM, syn Posejdona.. Więcej informacji..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt